Безплатна доставка над 60 лв. до 1 кг.

Консултация с фармацевт
  • 0
  • 0
Какво е ашваганда?

Какво е ашваганда?

2023-10-03

Ашваганда (Withania somnifera) представлява вечнозелен храст, разпространен в Индия, Близкия Изток, и някои части на Африка. Използвани от векове в традиционната медицина, корените й оранжевите плодове на ашваганда са познати и като „индийски женшен“ или „зимна череша“. В буквален превод думата ашваганда значи „като кон“, описание характеризиращо специфичната миризма на корените му.

Ашваганда е значима билка в аювердичната медицина- един от най-старите видове традиционна медицина, а понастоящем една от системите на здравеопазване използвани в Индия. В контекста на този вид алтернативна медицина, ашваганда се класифицира като „расаяна“ – спомага за запазване на младостта, като умствено, така и физически.

В съвременния свят и забързаното ежедневие, често изпадаме в стресови ситуации, които водят до повишени нива на стресовия хормон-кортизол. Това от своя страна кара сърцето да бие по-бързо и по-силно, дишането се ускорява, а организмът произвежда повече глюкоза. Мозъкът става хиперфокусиран върху всяка заплаха, а тялото навлиза в т.нар. режим „бий се или бягай“. При нормални ситуации, с разрешаване на стресовият момент, нивата на кортизола се нормализират, а с това отзвучават и свързаните симптоми. Това е нормална физиологична реакция на организма. Проблемите започват когато стресът стане хроничен. Тогава организмът непрекъснато е в режим „бий се или бягай“, а нивата на кортизола остават постоянно високи. С времето хроничният стрес спомага за хронично възпаление, а то от своя страна води до повишен риск от  състояния като затлъстяване, диабет, сърдечно-съдови заболявания, инсулт, неопластични (ракови) заболявания, остеопороза, фибромиалгия.

Редица проучвания показват, че растението има невропротективни , противовъзпалителни и имуностимулиращи свойства. Тъй като възпалението е в основата на множество болестни състояния, намаляване на възпалителната активност води до подобрение при редица състояния като стрес, тревожност, отпадналост, болки, диабет, кожни заболявания, артрит, епилепсия. Традиционно ашваганда се използва като адаптоген- средство спомагащо за укрепване на организма и повишаване на устойчивостта спрямо физическия и емоционалния стрес.

Стрес и тревожност

Успокоителният ефект на ашваганда е съизмерим с този на lorazepam (вид бензодиазепин).  Ежедневният прием на 240 mg ашваганда значително понижава нивата на стреса. 

Артрит

Ашваганда има директно обезболяващо действие, което се дължи на блокиране на болковите сигнали към централната нервна система. Индиректният аналгетичен ефект се дължи на понижена възпалителна активност.  

Сърдечно-съдово здраве

Приемът на екстракт от корен на ашваганда е свързан с намаляване стойностите на кръвното налягане, понижени нива на холестерол в кръвта, както и с понижен риск от развитие на сърдечна недостатъчност.  

Невродегенеративни  заболявания

Ашваганда може забави развитието или да предотврати невродегенеративни заболявания като болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон и болест на Хънтингтън. С развитието на тези заболявания части от мозъка се увреждат, което води до загуба на паметта и двигателната функция. Проучванията показват, че ашваганда, приемана в ранните етапи на болестта, показва невропротективни качества.  

Намаляване нивата на кръвната захар и мазнините

Ашваганда е полезна за намаляване на нивата на кръвната захар и триглицеридите (най-често срещаният тип мазнини в кръвта). Дори ефектите на ашваганда са сравнени с тези на някои лекарства предназначени за хора с диабет от тип 2.

Увеличава мускулите и силата

Лечението с ашваганда дава положителни резултати свързани с повишаване на мускулната сила и издръжливостта при увеличена физическа работа и силови тренировки, както и по-лесното възстановяване на мускулите след това.

Подобрява сексуалната функция при жените и повишава нивата на тестостерон при мъжете

Ашваганда може да бъде от полза за жени, страдащи от сексуална дисфункция. Приемането на ашваганда е довело до значителни подобрения в либидото при жените.  

Ползи има и при мъжете. Прилагането на ашваганда при безплодни мъже показва значително подобряване на качеството на спермата чрез балансиране на нивата на репродуктивните хормони.  

Странични ефекти.

Обикновено хората понасят добре ашваганда в дневни дози до 1500 mg. Прекомерният прием обаче, е свързан с оплаквания като гадене, повръщане и диария. Тези симптоми са най-вероятно в резултат от раздразване на лигавицата на стомашно-чревния тракт.  

Безопасен ли е приемът на ашваганда?

Не се препоръчва на бременни да вземат добавки със съдържание на ашваганда, тъй като те могат да предизвикат фетален дистрес и преждевременно раждане.  

Ашваганда може да повиши нивата на тиреоидните хормони, следователно е необходимо да се приема с повишено внимание при заболявания на щитовидната жлеза или прием на медикаменти съдържащи щитовидни хормони.  

Поради стимулиращия ефект върху имунната система, не се препоръчва приемът на ашваганда след трансплантация на органи, когато е необходимо лечение с имуносупресивни медикаменти и възможното редуциране на тяхната ефективност.  

Ашваганда намалява нивата на кръвната захар, поради което е нужно стриктното им  проследяване, при съпътстващо медикаментозно лечение на диабет.

Свързани продукти

- 15%

Ашваганда 500 mg х 60 капсули Nature’s Way

59.19 лв.
50.31 лв.

Прочетете още