Здравето на жлъчката е от важно значение за поддържане на доброто храносмилане. Недостатъчната жлъчна функция се свързва с газове, подуване, тежест в стомаха и жлъчката, образуване на камъни в жлъчката и други.
Жлъчката или още жлъчен мехур, е спомагателен орган в храносмилателната система, чиято функция е съхранението на жлъчен сок. Жлъчният мехур има вид на малка крушовидна торбичка, разположена под долната дясна част на черния дроб. Жлъчният сок представлява жълто-кафява до зеленикава течност, секретирана от черния дроб. Жлъчният сок също понякога е наричан жлъчка.
Жлъчният сок има разграждаща функция – превръща мазнините в малки капчици, като по този начин те се разграждат по-ефективно. По своят състав жлъчният сок представлява вода, холестерол, билирубин, соли, киселини и други вещества. Жлъчката притежава и важно бактерицидно действие и благодарение на състава си забавя гниенето на съдържимото в тънките черва.
За доброто жлъчно здраве от водещо значение е диетата – полезни са зехтин, ленено и рапично масло, рибено масло, богати на желязо храни, богати на фибри храни, ядки, куркума, артишок и други. И обратно, храни които натоварват жлъчката и могат да водят до проблеми са пържените храни, тлъстото месо, преработени и богати на калории храни, мазни храни като сметана, яйцата и други.
Когато имаме нужда да подпомогнем функцията на жлъчката и храносмилането може да опитаме с подходящи хранителни добавки. Такава добавка е GALLMET-Mix, представляваща комбинация от натурални жлъчни киселини и доказано действащи лечебни растения. GALLMET-Mix подобрява дейността на жлъчката и храносмилането, притежава противовъзпалителен и спазмолитичен ефект, поддържа чернодробното здраве и чревната микробиота. Стимулира апетита, оказва антиоксидантна защита, подпомага състоянието при язви и гастрити.
GALLMET-Mix
GALLMET-Mix съдържа в състава си натурални волски жлъчни киселини и екстракти от мента, пчелник, сладък корен, резене и ружа.
Жлъчни киселини
Жлъчните киселини са основният органичен компонент на жлъчния сок. Синтезират в клетките на черния дроб, съхраняват се в жлъчката и се секретират в началото на тънкото черво, където се свързват с мазнините и ги емулгират в червата. След това се реабсорбират и се връщат обратно в черния дроб. Те действат като емулгират мазнините до малки микрокапчици и по този начин подпомагат разграждането им от храносмилателните ензими. Освен това допринасят за регулиране на нивата на холестерол и елиминирането от организма на редица отпадъчни вещества, като билирубин и метаболити от лекарства. Вложените в състава жлъчни киселини са от натурален произход от вол и са пречистени и лиофилизирани, с което се гарантира тяхната активност и безвредност.
Пчелник
Пчелникът (Marrubium vulgare) е лечебно растение традиционно използвано за подпомагане на дейността на жлъчката и черния дроб. Основен активен компонент в екстрактите от пчелник е дитерпеновият лактон марубиин, отличаващ се със силно горчив вкус. Пчелникът оказва жлъчегонно действие като стимулира отделянето на жлъчен сок от черния дроб. По този начин подпомага функциите на храносмилателната система. Така допринася за подобряване на разграждането и усвояването на храната и за облекчаване на проблеми като диспепсия и повишена киселинност. Повишава апетита.
Сладък корен
Сладък корен (Glycyrrhiza glabra) известен още и като женско биле или сладник, е сред най-добре проучените лечебни растения, използвани от хилядолетия в народната медицина на различни народи по света, сред които и в Аюрведа (традиционната народна медицина на Индия), включително и у нас. Отличава се с изключително характерен лимоненожълт цвят на корените при срез и обелване, които имат силен сладък вкус. Използва се като лечебно средство при различни проблеми на храносмилателната система. Действа противовъзпалително, спазмолитично, подпомага заздравяването на язви на стомаха и дванадесетопръстника. Екстракти от сладък корен доказано проявяват антибактериално и антивирусно действие. Оказват лечебен ефект при кашлица и експекторация. Проучени са адаптогенни и имуностимулиращи свойства. Намалява болките в гърлото.
Лютива мента
Лютивата мента (Mentha x piperita) e добре позната и традиционно използвана при състояния на храносмилателната система. Действа спазмолитично, облекчава гадене и повръщане. Стимулира секрецията на жлъчен сок. Подпомага терапията на синдром на раздразненото черво. Действа газогонно, облекчава главоболия и мигрена, регулира секрецията на стомашни киселини, оказва защитен ефект върху лигавиците и облекчава състоянието на „нервен стомах“.
Корен от лечебна ружа
Коренът от лечебна ружа (Althaea officinalis) е друга билка с многовековна история на употреба като лечебно растение. Корените са богати на така наречените слузни вещества – комплекс от високомолекулни полизахариди отличаващи се със специфични физикохимични свойства. Те са основният компонент отговорен за лечебното ѝ действие. Оказва омекчаващ ефект върху горните дихателни пътища, с което облекчава сухата и дразнеща спастична кашлица. Слузните вещества образуват защитен слой в стомашно-чревния тракт, намаляват дразненето и възпалението и предпазват от агресивното действие на стомашната киселина, с което благоприятстват състоянието при язви. Подпомагат заздравяването на лигавиците. Освен това съвременни проучвания доказват и имуностимулиращ ефект на слузните вещества, намиращи приложение и в терапията на простудни и вирусни заболявания.
Плодове от резене
(Foeniculum vulgare) са доказали своята ефективност при стомашно-чревни колики и газове. Оказват спазмолитичен ефект и отпускат гладката мускулатура. Подпомагат храносмилането чрез стимулиране на производството на жлъчен и стомашен сок. Действието се дължи на етеричното масло, богато на анетол, фенхон и лимонен. Освен от помощ за храносмилането, резенето подпомага и горните дихателни пътища като оказва секретолитичен ефект върху жилавите секрети. Повишава отделянето на урина и подпомага отделянето на пикочната киселина.