1. Кратка история
Маката е на първо място в списъкa на суперхраните още от времето на древните инки. Въпреки, че повечето съвременни култури тепърва възприемат предимствата на този сладък на вкус южноамерикански корен, в Перу магията на мака (за балансиране на хормоните и ободряване) е известна от хиляди години.
Растението мака, принадлежи към семейството на Brassica (горчица) и също като броколи и карфиол е кръстоцветен зеленчук. Расте в богатите на минерали планини на Андите, на надморска височина между 3600м и 4300м . Среща се в перуанските провинции като Хунин и Паско, където расте при екстремни метеорологични условия, които включват мощни ветрове, лют студ и силна слънчева светлина.
Мака е грудка, което означава, че под земята растението съхранява богатите си хранителни вещества в луковица. Тя е богата на витамини А и С, както и на В2, В6 и ниацин. Коренът е богат на минерали, включително желязо, цинк, йод, калций, мед, магнезий и калий. Съдържа полезни растителни стероли, които са биохимично свързани със синтеза на хормони като естроген, тестостерон и прогестерон, и здравословни мастни киселини, които са полезни за сърцето и спомагат за стабилизиране на нивата на кръвната захар и намаляване на системното възпаление.
2. Силата на цветовете
Маката има 13 цвята (или фенотипа) , през последните 10 години изследванията показват, че различните фенотипове на мака съдържат различни активни съставки, които предизвикват специфични ползи за здравето:
Жълто: Доказано е, че помага за защита срещу UV лъчението на слънцето, когато се прилага в течна форма върху кожата.
Червено: Червената мака спомага за повишаване здравината на костите.
Черно: Доказано е, че също спомага за повишаване здравината на костите както и за подобряване на мозъчната функция, като памет и познание. При мъжете може да помогне за увеличаване броя на сперматозоидите и за справяне с проблеми като бенигнена простатна хиперплазия.
3. Повишаване на енергията
В древни времена войниците консумирали корена от мака, за да увеличат издръжливостта и силата си, преди да влязат в битка. Маката се е смятала за толкова ценна, че дори понякога е била запазена само за кралски особи. В днешно време маката все още се използва като тоник за повишаване на жизнеността, енергията и издръжливостта.
4. Ефект върху надбъбречните хормони
Подобно на женското биле и женшен, коренът на мака е едно от редките растения, които могат да бъдат класифицирани като „билков адаптоген“. Това означава, че може директно да промени баланса на вашите хормони, за да ви помогне да се адаптирате към стреса. Адаптивната реакция на тялото ви задейства оста хипоталамус-хипофиза-надбъбречна жлеза. Дейността на тази ос е да улавя сигнали от тялото ви и околната среда и да реагира. Ежедневното пренатоварване води до стартиране на каскадата за синтез на хормоните на стреса, включително адреналин и кортизол. Освен това влияе върху бъбречната функция, метаболизма, храносмилането и настроението. По този начин когато е прекалено стимулирана оста хипоталамус-хипофиза-надбъбречна жлеза, може да страдате от задържане на течности, постоянно безпокойство, коремни проблеми, наддаване на тегло и понижен имунитет. Ако сте под хроничен стрес или страдате от тревожност, адаптогенните ефекти на маката могат да намалят част от това натоварване. Тя намалява нездравословните въздействия, които стресът и тревожността имат върху сърдечно-съдовата, дихателната, лимфната, репродуктивната и нервната система.
5. Баланс в пре- и менопаузата
Мака при жени в пременопауза и менопауза е свързана с повишаване на хормоните, включително прогестерон и лутеинизиращ хормон (които стимулират функцията на яйчниците). Мака също така повишава производството на естрадиола и потиска производството на химикали като хормона на стреса кортизол. Маката спомага за облекчаване на промените в настроението, задържане на течности и чувствителността на гърдите. Адаптогенните действия на мака могат да повишат плодовитостта и да помогнат на жени, страдащи от състояния като синдром на поликистозните яйчници (PCOS).
Важно е да се обърне внимание на някои изключения в употребата на маката: Тя може да стимулира тялото да произвежда повече естроген. Това означава, че трябва да се използва с повишено внимание или изобщо да не се използва от жени с чувствителни към естроген състояния като естроген рецептор положителен рак на гърдата, рак на яйчниците или матката, ендометриоза или миома на матката!
6. Намаляване на глада
Маката е с високо съдържание на фибри, като целулоза и лигнини, които подобряват здравето на червата. Повечето прахове от мака също съдържат между 11% и 18% протеини. Нашето тяло се нуждае от протеини, за да изгради мускули, да насърчи изгарянето на мазнините и да поддържа здравословната функция на всичките ни клетки. Девет аминокиселини се считат за „необходими“ за нашето здраве и оптималната функция на тялото ни, а маката съдържа 7 от тях.
7. Подкрепа на черния дроб и ензимите
Маката съдържа глюкозинолати. В природата глюкозинолатите се съхраняват в клетките на растенията и действат като естествени пестициди за защита на растението. Когато ги дъвчете и смилате, те се превръщат в укрепващи здравето химикали, които предпазват от рак. Те също така съдържат сяра, която се намира в храни като чесън и лук и образуват връзки, които помагат на вашите ензими да вършат работата си в тялото. По-специално, сярата помага на тялото ви да произвежда основен антиоксидант, наречен глутатион. Това засилва функцията на черния дроб и му помага да се детоксикира.
8. Ползи за костите
Маката съдържа калций и фосфор. И двете хранителни вещества помагат за тяхното укрепване. Черните и червените сортове мака са най-полезни.